Volume I - Wrap Up

References

I mentioned some of these in the text, and they are all useful. I read a lot of other references listed in Andy Robinson’s book, which struck me as being particularly good for anyone planning a similar adventure.

  • Bennet, D J & Stone, C D (eds), Scottish Hill Tracks, Scottish Mountaineering Trust 2004,
    ISBN 0 9546735 0 6
  • Brook, Denis & Hinchliffe, Phil, The Alternative Pennine Way, Cicerone 1992, ISBN 1 85284 095 1
  • Dalley, Sam & Oldfield, Bob (eds), Independent Hostel Guide 2009, Backpackers Press 2009,
    ISBN 978 0 9536185 8 3
  • Gillham, John, Pennine Ways, Crowood Press 1994, ISBN 1 85223 841 0
  • Gordon, Sheila, Lady Anne’s Way, Hillside Publications 2003, ISBN 1 870141 35 0
  • Robinson, Andy, The End to End Trail, Cicerone 2007, ISBN 13: 978 185284 512 4

What does it cost?

I looked at four ways of travelling and used all of them.

First Class is based on B&B (£25-30), packed lunch provided by the B&B operator or sandwiches and cake bought at a store (£3-4), a drink and a snack during the day (£2-4), and a pub meal with drinks in the evening (£7-15). That works out between £37 and £53 per day.

Standard Class is based on hostels, sometimes buying dinners and breakfasts as provided, but sometimes preparing my own meals (and all packed lunches) from provisions bought at or near the hostel. So I paid overnight charges (£15-20), dinner and breakfast (£7 average), packed lunch (£2), beer and snacks (£5-10). It comes to between £29 and £39 per day.

Steerage Class is based on camping. Site fees (£0-10), breakfast of porridge with dried fruit (less than £1), main meal at pub or café (£8-15), secondary meal of bread, cheese or sardines, tomato (less than £2), beer and snacks (£5-10). That adds up to between £16 and £38 per day.

Pauper Class is based on wild camping. Site fees (£0), breakfast of porridge with dried fruit (less than £1), main meal of pasta or ‘Smash’ with tinned meat/fish and raw carrot, followed by tinned pudding (£3), secondary meal of bread, cheese or sardines, tomato (less than £2), snacks (£2). Note that there’s no beer in this class, which is pretty much how we had to manage when we were teenagers, but it never stopped us having a good time. I can do this for £5 to £8 per day.

Pitta bread keeps well, as does hard cheese. My old walking pals made a delicious dessert one night from ‘Smash’ and strawberry jam. I’m not saying this is the ideal lifestyle, but it won’t hurt you for a few days. However, it’s absolutely essential to have enough to eat when walking in the hills. One should never skimp on good calories taken regularly.

I’ve no idea how much I spent, but that gives you an idea of what you might spend if you do something of the sort.

                                                                                                                                                                              Home >>